Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów

Historia

Historia Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów sięga 1994 roku. Inicjatorem i organizatorem pierwszych edycji tego wydarzenia był Józef Kaniowski – ówczesny dyrektor szkoły. Wraz z początkiem Festiwalu rozpoczyna się również współpraca szkoły z wybitnymi pianistami i pedagogami, między innymi Wierą Nosiną, Eleonorą Tkacz, Celiną Heller i Elżbietą Hoffman. W ramach imprezy odbywają się nie tylko przesłuchania konkursowe, ale też seminaria, warsztaty i koncerty. Warto wspomnieć, że laureatką pierwszego głubczyckiego konkursu w 1994 roku była Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2010 roku.

Kolejne edycje festiwalu odbywały się początkowo co trzy lata i przyciągały głównie uczestników z Rosji, Ukrainy, Polski. W kolejnych latach stopniowo zwiększała się liczba uczestników także z innych krajów (Czechy, Litwa, Łotwa, Chiny).

W tym czasie do grona jurorów i gości festiwalu dołączyli Monika Sikorska – Wojtacha, Waldemar Wojtal, Alena Vlasakova, Alicja Paleta – Bugaj i Aleksandra Zvirblyte.

W 2003 roku dyrektorem festiwalu zostaje Krystyna Michalik (dyrektor szkoły od 1999 roku). Począwszy od szóstej edycji w 2007 roku konkurs zostaje rozszerzony o nową kategorię wiekową i odbywa się co dwa lata. Stałym punktem programu od tej pory jest również koncert w Głogówku połączony z wizytą w tamtejszym zamku, miejscu pobytu na Opolszczyźnie Ludwiga van Beethovena. Tradycją festiwalu jest promowanie młodych muzyków pochodzących z regionu opolskiego. Podczas festiwalowych koncertów wystąpili między innymi Ravel Piano Duo (Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska), Dominik Zabłocki, Piotr Kupka, Rafał Łuszczewski, Maria Ołdak, Jagoda Krzemińska, Sylwia Michalik. Od IX edycji w 2013 roku festiwalem kieruje obecny dyrektor szkoły – Adam Kopyto.

W roku 2017 Festiwal odbył się po raz jedenasty. Festiwal miał podobny przebieg jak jego wcześniejsze edycje.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpili laureaci pierwszych miejsc X Festiwalu – Anna Urzędowska, Michał Chałupczak i Maciej Skrzeczkowski oraz wywodzący się z Opolszczyzny trębacz Lennard Czakaj – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu, laureat nagrody publiczności w konkursie Młody Muzyk Roku 2016. Z recitalem pianistycznym wystąpił Łukasz Krupiński, który znalazł się w prestiżowym gronie 20 najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina.

W ramach współpracy z muzeum regionalnym w Głogówku w miejscu, w którym 200 lat temu przebywał Beethoven odbył się koncert wszystkich laureatów festiwalu.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi był konkurs plastyczny „Muzyka widziana oczami dziecka”, w którym udział wzięli dzieci szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Głubczyce. W ramach festiwalu odbyły się również wykłady autorskie, które wygłosił Pavel Dombrovskij (Rosja) oraz Dragomir Bratić (Serbia).

Skip to content